Portal Forumlar kurallar kayıt olun Bize Ulaşın
Go Back   astroloji,burçlar,günlük burç yorumu > Özel Harita Yorumlar > Ünlülerin Yıldız Haritaları
Sitemizi Facebook ta Beğenin

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16-10-2012   #1 (permalink)
Astrodemo vip üye

Triton - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesleği: ....
Üye Burcu: Balık
Cinsiyeti: Erkek
Medeni Durum: Bekar

Yaptığı teşekkür: 4.035
1.040Yazısına 2.006 Teşekkür verildi
Standart Yılmaz Güney

Yönetmen, oyuncu, senarist ve öykü yazarı. Gerçek adı Yılmaz Pütün'dür. Türk sinemasında çığır açan yapımlara imza atmış, Yeşilçam’ın klişelerini sarsmış, siyası duruşu, mahkûmiyeti ve başarılı yönetmenliğiyle kilometre taşı olmuştur. Çirkin Kral lakaplı Güney, hapishane yıllarında kaleme aldığı Yol adlı filmin senaryosuyla Cannes film festivalinde Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır. Umut, Arkadaş ve Sürü Güney’in önemli filmlerinden bazılarıdır.

1 Nisan 1937'de bir işçi ailesinin iki çocuğundan biri olarak Adana'nın Yenice köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Adana'da tamamlayan Güney, çocukluk yıllarında pamuk işçiliğinden gazoz ve simit satıcılığına kadar çeşitli işlerde çalıştı. Güney, ilerleyen yıllarda And Film ve Kemal Film şirketlerinin bölge temsilciliklerinde film dağıtımcılığı yaptı. Edebiyatla ilgilenen ve öyküler yazan Güney, üniversite eğitimini almak üzere Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu. Bu süre içinde usta yönetmen Atıf Yılmaz'la tanışan Güney, rejisörün desteğiyle sinema dünyasına ilk adımını attı. 1959 yılında yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik filmlerinin senaryolarını yazan ve oyuncu olarak da bu yapımlarda performans gösteren Yılmaz, Karacaoğlan'ın Karasevdası isimli filmde yönetmen yardımcılığı yaptı. Yeni Ufuklar ve On Üç gibi dergilere öyküler yazan Güney'in edebiyat ve kalemle ilişkisi de hep güçlü oldu. Ancak Onüç dergisinde yayımlanan "Üç Bilinmeyenli Eşitsizlik Sistemleri" adlı öyküsünde komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılandı, 1961 yılında 18 ay hapis cezasına ve 8 ay Konya'ya sürgün cezasına mahkûm oldu.

1963 yılında mahkûmiyet sonrası yeni hayatına merhaba diyen Güney, tutkuyla bağlı olduğu sinemaya döndü. Küçük bütçeli ve sıradan macera filmlerinde rol almaya başlayan Güney, şiddet temalı bu filmlerde canlandırdığı ezilen ama yazgısını kabul etmeyen; kötülüğe karşı tek başına direnip mücadele eden dürüst Anadolu çocuğu karakteriyle popüler oldu. Anadolu izleyicisi Güney'in çizdiği bu profille kendini özdeşleştiriyordu ve aktör bu özellikleriyle kendine sağlam bir yer edindi.

Güney'in o dönemde izleyiciyle buluştuğu filmlerden biri de Çirkin Kral'dı. Bu filmden sonra Çirkin Kral olarak anılmaya başlayan aktör, senaryosunu kendisinin kaleme aldığı, Ömer Lütfü Akad'ın yönetmenliğini yaptığı Hudutların Kanunu filmindeki sade ve abartısız performansıyla Türk sinemasında yeni bir oyuncu tipi yarattı. Efsaneleşmeye doğru hızla giden aktör, Yeşilçam'daki iyi karakterlerin yakışıklı, kötü karakterlerinse çirkin oyuncular tarafından canlandırıldığı sistemi tersine çevirdi. Onunla birlikte sade ve doğal oyunculuk taçlandı.

Güney'in yönetmenlik süreci At Avrat Silah isimli filmle start aldı. 1968 yılındaysa filmografisinde ilk önemli filmi olan Seyyit Han'ı çeken Güney, filmde doğu topraklarındaki bir sevda öyküsünü anlatıyordu. Üslup ve anlatım açısından büyük övgü alan bu filminden sonra Aç Kurtlar ve Bir Çirkin Adam için yönetmen koltuğuna oturan Güney vatani görevini yapmak için askere gitti.

1970 yılında Türk sineması için önemli bir yere sahip olan Umut adlı filmi izleyiciyle buluşturdu. Umut, eski faytonu ve atıyla kalabalık ailesini geçindirmeye çalışan Cabbar'ın mücadele dolu hayatını anlatıyordu ve Güney'in yaşamıyla paralellikler içeriyordu. Anlatımının gerçekçiliğiyle dikkat çeken film, Adana Altın Koza Film Şenliği'nde en iyi film ödülünün sahibi oldu. Ancak sansür kurulu tarafından yasaklanmasının ardından Danıştay kararıyla yeniden izleyiciyle buluştu. Umut, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da büyük ilgiyle karşılandı ve Yılmaz Güney sinemasında bir dönemi kapayıp yepyeni bir dönemi açan bir film olarak Türk sinema tarihinin de başyapıtları arasında yerini aldı.

Güney'in 1971 yılında yönetmenliğini yaptığı Ağıt, Acı ve Umutsuzlar adlı filmlerinin üçünün de Adana Altın Koza Film Şenliği'nde dereceye girmesiyle festival tarihinde bir ilk gerçekleşiyordu. Aynı yıl, gözaltına alınan Güney bir hafta süreyle gözaltında tutulduktan sonra 3 aylığına Nevşehir'e sürgüne gönderildi.

12 Mart 1972'de gerçekleşen darbe sırasında adının siyasal olaylara karıştığı gerekçesiyle tutuklanan Güney 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aynı yıl Boynu Bükükler adlı romanını Boynu Bükük Öldüler adıyla yayımladıktan sonra Orhan Kemal Roman Ödülü'nü kazanan yönetmenin mahkûmiyeti, Bülent Ecevit'in iktidar olduğu 1974 senesinde genel affın yürürlüğe girmesiyle sona erdi. Bu zorlu sürecin ardından filmografisi için oldukça önemi olan ve aynı adı taşıyan şarkısıyla da klasikler arasına giren Arkadaş'ı çeken Güney, filmde iki üniversite öğrencisinin, aralarındaki toplumsal uçurumların farkına varmalarını işliyordu. Ülkemizdeki kültür şokunun resmedildiği film büyük ilgiyle karşılandı. Yılmaz Güney, Endişe ismindeki filminin Adana'daki çekimleri sırasında karıştığı bir olay sırasında bir yargıcın hayatına son verdiği için 19 yıl hapis cezasına mahkûm oldu. Cezaevinde bulunduğu dönemde Güney adlı bir dergi çıkaran ve senaryo çalışmalarına devam eden rejisörün, o dönemde kaleme aldığı Sürü, yönetmen Zeki Ökten tarafından beyaz perdeye aktarıldı. Büyük ilgi gören filmden sonra Şerif Gören tarafından çekilen ve senaryosunu Güney'in yazdığı Yol filmi Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

1981'de Isparta yarı açık cezaevinden izinli olarak ayrılan ve sonrasında yurt dışına kaçan Güney, Yol'un kurgusunu tekrar yaptı ve Cannes Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünün sahibi oldu. Güney yurda dönme çağrılarına uymaması sebebiyle 1983'te Türk vatandaşlığından çıkarıldı ve aynı yıl Fransa'da Duvar adlı filmin yönetmenliğini yaptı.

Yılmaz Güney'in fırtınalı yaşamı 9 Eylül 1984'te son yıllarını geçirdiği Paris'te mide kanseri sebebiyle sona erdi.

Konu Triton tarafından (16-10-2012 Saat 14:37 ) değiştirilmiştir.
Triton isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu mesajı twitter de paylaşBu mesajı yahoo da paylaşGoogle de paylaşBu mesajı Facebook ta paylaş
Alt 16-10-2012   #2 (permalink)
Astrodemo vip üye

.AEON. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesleği: .

Yaptığı teşekkür: 230
529Yazısına 1.194 Teşekkür verildi

koç işte sinirlenip adam öldürmüş

çirkin kral ...

mars neptün kare açısı , enerjisini ezilenler için harcamış sanırım

ben kendisinide 5.ev etkisinin olduğunu da düşünüyorum ama d. saati net değil .
.AEON. isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu mesajı twitter de paylaşBu mesajı yahoo da paylaşGoogle de paylaşBu mesajı Facebook ta paylaş
Bu yazısı için .AEON. Rumuzlu üyeye 2 üye tesekkur etti
manuçer (16-10-2012), Triton (16-10-2012)
Alt 16-10-2012   #3 (permalink)
Astrodemo vip üye

piraye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesleği: idari asistan
Üye Burcu: Terazi
Cinsiyeti: Kız

Yaptığı teşekkür: 630
527Yazısına 978 Teşekkür verildi

ilk eşinden olma ve halihazırda fransada yaşayan kızının röpörtajını okudum bie gazetede.
iyi bir sanatçı iyi bir düşünce adamı hatta belki iyi bir eş olabilmiş ama asla iyi bir baba değilmiş.az buçuk bir sempatim vardı o yazıyı okumadan önce kendisine ama onu da yitirdim...
piraye isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu yazısı için piraye Rumuzlu üyeye 2 üye tesekkur etti
aygul1111 (16-10-2012), Triton (16-10-2012)
Alt 16-10-2012   #4 (permalink)
Astrodemo vip üye

@AEON;evet doğumsaati net değil,,ama mide kanserinden yaşamını yitirmiş,,acaba 6. ev başak olabilir mi bunun bir işareti olarak diye düşündüm,,saatle oynadığmda asc koç oluyor 6. ev başak için,,güneş-merkür vs. 1. eve geçiyor hatta biraz daha ilerletirsek satürn de 1. evde olabiliyor,,bu noktada pluto 5. eve düşüyor,,, asc koç gibime geldi açıkçası.

@PİRAYE;o röportaji hiç okumadım piraye,,bulursan linkini atabilirmisin? sen bunu söyleyince şu soru geldi aklıma; bir babanın çocuklarına karşı ilgisiz kalması-ne kadar ilgisiz bilmiyorum tabi- haritada hangi konumlarla/vurgularla açıklanabilir acaba düşünmeye başladım,,kendini ideallerine daha çok adamış birisi gibi yılmaz güney,, 11. ev yada başka hangi konumlar ideali bu kadar öne taşıyabilir? fikri olan varsa belirtirse sevinirim..
Alt 16-10-2012   #5 (permalink)
Astrodemo vip üye

Alıntı:
Triton Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
@AEON;evet doğumsaati net değil,,ama mide kanserinden yaşamını yitirmiş,,acaba 6. ev başak olabilir mi bunun bir işareti olarak diye düşündüm,,saatle oynadığmda asc koç oluyor 6. ev başak için,,güneş-merkür vs. 1. eve geçiyor hatta biraz daha ilerletirsek satürn de 1. evde olabiliyor,,bu noktada pluto 5. eve düşüyor,,, asc koç gibime geldi açıkçası.

@PİRAYE;o röportaji hiç okumadım piraye,,bulursan linkini atabilirmisin? sen bunu söyleyince şu soru geldi aklıma; bir babanın çocuklarına karşı ilgisiz kalması-ne kadar ilgisiz bilmiyorum tabi- haritada hangi konumlarla/vurgularla açıklanabilir acaba düşünmeye başladım,,kendini ideallerine daha çok adamış birisi gibi yılmaz güney,, 11. ev yada başka hangi konumlar ideali bu kadar öne taşıyabilir? fikri olan varsa belirtirse sevinirim..
hemen araştırıp bulabilirsem linki atıcam sana triton.hepberaber masaya yatıralım bakalım çirkin kralın babalığını
Bu yazısı için piraye Rumuzlu üyeye tesekkur edenler
Triton (16-10-2012)
Alt 16-10-2012   #6 (permalink)
Astrodemo vip üye

Baba, sen davanın bedelini bize ödettin - Ayşe ARMAN - Hürriyet

triton burdan okuyabilirsin
Bu yazısı için piraye Rumuzlu üyeye 2 üye tesekkur etti
aygul1111 (16-10-2012), Triton (16-10-2012)
Alt 16-10-2012   #7 (permalink)
Sph
Astrodemo vip üye

Sph - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesleği: Öğrenci

Yaptığı teşekkür: 235
677Yazısına 1.507 Teşekkür verildi

Alıntı:
.AEON. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
koç işte sinirlenip adam öldürmüş

çirkin kral ...

mars neptün kare açısı , enerjisini ezilenler için harcamış sanırım

ben kendisinide 5.ev etkisinin olduğunu da düşünüyorum ama d. saati net değil .
Yalnız ben bir mars-neptün karesi göremedim.

Dünyada 583 milyon koç var basit bir dünya nüfusu/12 hesabıyla. Aman sinirlenmesinler dünyada insan kalmaz sonra.
Sph isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu yazısı için Sph Rumuzlu üyeye 2 üye tesekkur etti
lonelyangel (16-10-2012), Triton (16-10-2012)
Alt 16-10-2012   #8 (permalink)
Astrodemo vip üye

neptün mars karesi bende de var eyvah eyvah bende mi potansiel taşıyorum şimdi
Alt 16-10-2012   #9 (permalink)
Yasaklı Üye

sidar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesleği: öğrenci
Üye Burcu: Oğlak

Yaptığı teşekkür: 103
163Yazısına 318 Teşekkür verildi

Alıntı:
piraye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
neptün mars karesi bende de var eyvah eyvah bende mi potansiel taşıyorum şimdi
yaw açılara açlık nedir - 10 orbla kare mi olur bende jüpi pluto kavuşum falan var 7 orbla kabul etmiyorum hayret olgu
sidar isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 16-10-2012   #10 (permalink)
Astrodemo vip üye

Alıntı:
piraye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
evet okudum piraye;hakikaten zor ve kopuk bir çocukluk geçirmiş kadın ve bu yaşına rağmen kendini bulmaya çalışıyor,,çok şaşırdım,,yılmaz güney den böyle bir baba figürü beklemiyordum,,babasının sözleri kızının beynine adeta kazınmış
Bu yazısı için Triton Rumuzlu üyeye tesekkur edenler
piraye (16-10-2012)

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil